Znieczulenie w stomatologii

Kiedyś wizyta w gabinecie stomatologicznym i leczenie zęba wiązało się z dużym bólem i przykrymi dolegliwościami. Z tego powodu ludzie bardzo często unikali a wręcz wprost bali się lekarza dentysty. W dzisiejszych czasach, gdy ta dziedzina stomatologii w znacznym stopniu się rozwinęła, nie ma mowy już o strachu przed leczeniem zębów.

Pacjenci mają do wyboru wiele różnego rodzaju form znieczulenie. Dzięki temu wykonywane w  gabinetach zabiegi są w pełni bezbolesne oraz bezpieczne. Obecnie powstały już nawet takie znieczulenia, które stosowane mogą być nawet u małych dzieci, kobiet w ciąży a także u osób chorych.

Do najpopularniejszego rodzaju znieczulenia należy z pewnością znieczulenie miejscowe. Wykonywane jest ono wewnątrzustnie przez lekarza stomatologa. Innym rodzajem jest znieczulenie ogólne, czyli narkoza. Przy takim zabiegu niezbędna jest obecność lekarza anestezjologa, który czuwa nad jej prawidłowym przebiegiem. Ten rodzaj znieczulenia wykonywany jest przez dentystę w przypadkach, gdy przewidywany czas trwania zabiegu jest dość długi, pacjent posiada jakieś uczulenie na środki miejscowo znieczulające lub rozpoznano stan zapalny albo też zapalenie.

Wykonywane znieczulenie daje bardzo szybki efekt i utrzymuje się nawet ponad godzinę, zależnie od użytego środka.